Johan Brännström
Ingen ska skonas
(Ordfront)
Whoa!
Med ”Ingen ska skonas” etablerar sig författaren Johan Brännström på allvar som en av vårt lands mest intressanta deckarknåpare.
Debuten med ”Feber” var väldigt imponerande men det är ganska många som lyckas knåpa ihop en habil deckarstory. Det är när succén är ett faktum som pressen och förväntningarna ökar.
Med del två ”Röd signal” lyckades författaren leva upp till förväntningarna. Med del tre ”Igen ska skonas” lyckas han överträffa dem.

Vi får åter igen stifta bekantskap med Mikaela som slutat sitt jobb som journalist och börjat som civilutredare på polisens underrättelseavdelning.
Men hon får ingen mjukstart på sin nya arbetsplats. Ett av de värsta massmorden i Sveriges historia uppdagas i den på ytan lugna förorten Solberga. Mikaela kastas rakt in i elden.
Samtidigt kämpar hennes dotter Vanja med en våldsam konflikt som drabbat hennes bästa vän. Hon slits mellan olika lojaliteter och på tonåringars vis försöker hon fixa allt själv. Men det går inget vidare.
I polisens jakt på massmördaren uppdagas ett spår som sätter utredningsgruppen i ett svårt dilemma.
Jag kan inte avslöja för mycket men här grillas alla karaktärer och tvingas avslöja sina svagheter och styrkor. Det är trovärdigt, mänskligt och olidligt spännande.
Författaren lyckas använda deckarens verktyg för att skapa en spännande samtidsskildring utan pekpinnar. Polisarbetet skildras trovärdigt och relationen mellan Mikaela och tonårsdottern Vanja känns smärtsamt nära verkligheten.
Det märks att författaren har en bakgrund som journalist. Här slarvas inte med researchen. Jag gillar också att fallet har en historisk koppling som jag får lära mig något av.
I lööööve it. Full pott på poängskalan.
Samuel Karlsson, återkommande recensent på Deckarlogg och deckarförfattare, bl a upphovsman till polisserien om och på Mörkö vars femte titel ”Sommarmord” nu är på gång. Han lyssnar gärna på ljudböcker och driver Facebook-sidan ”Vi som älskar ljudböcker”. Gå in där för lyssningstips på såväl deckare som annat. Instagramkonto: samuel_författare
Kommentera