Annette Haaland
Pastor Viveka och feministerna på Stockrosvägen
(Albert Bonniers)
Nej, ingen genre anges på omslaget. Deckare eller feelgood? Under vilken vinjett ska Annette Haalands nya roman placeras?
Enligt min uträkning: 50 procent må bra, 45 procent känn livet och deckare för resten.
Inget rys – mycket mys. Fast Haaland skriver mysigt på allvar. Ordet är livsfilosofiskt.
Många aspekter på och från livet kommer med – som föräldrar och barn, mobbing, fattigdom, utsatthet, kärlek, kriminalitet, döden och Gud.
Inte minst det sista, huvudpersonen Viveka är ju pastor inom frikyrkan i den trevliga lilla stockholmsförorten Enskede. (En mycket nära, ja, realistisk miljöskildring, kan jag också tillägga och intyga från min barndom.)
Viveka är en tänkande, funderande pastor, kvinna och människa, som här tänker på och predikar om att Gud kanske var kvinna?
Först mot slutet sker den allvarliga brottsligheten i romanen. Innan dess har läsaren fått en realistisk, fin och varm vardagsberättelse.
Bengt Eriksson
Publicerat ungefär såhär i Gota Medias tidningar
Kommentera